Cmentarz

W czasach gdy w Opolu był jeszcze kościół drewniany, cmentarz grzebalny mieścił się na placu wokół kościoła. Świadczą o tym kości znajdowane podczas remontów. Po wybudowaniu obecnej świątyni, cmentarz usytuowano przy drodze do Annopola i Kamienia, gdzie znajduje się do dzisiaj. Czas jego powstania nie jest dokładnie znany.

 główna aleja i kaplica

Na cmentarzu znajduje się kaplica pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, wybudowana w drugiej połowie XIX wieku, murowana, w stylu neogotyckim. Cmentarz ogrodzony był wcześniej parkanem drewnianym, a następnie murowanym. Także kaplica cmentarna była najpierw pod wezwaniem Ducha Świętego. Jak opisują pijarzy w spisie inwentarzowym z 1843 roku, była niedużej wielkości, murowana i pokryta dachówką. Wspominają także o złym jej stanie i dużym zniszczeniu. Świadczyłoby to, że została ona rozebrana, a na jej miejsce wybudowana nowa, która jest do tej pory. Nie nastąpiło to zapewne w czasie kiedy parafią opolską zarządzali pijarzy. Najprawdopodobniej została postawiona po kasacie zakonu pijarów w Opolu, przed 1878 rokiem. Świadczy o tym fakt, że ksiądz Leon Popławski, ówczesny proboszcz parafii Opole, w lipcu 1878 roku zwrócił się z prośbą do Konsystorza Lubelskiego, aby w nowo wybudowanej kaplicy na cmentarzu były odprawiane nabożeństwa.

obraz z kaplicy cmentarnej, skradziony i zniszczony przez złodzieji w grudniu 2002r

W kaplicy cmentarnej umieszczony jest obraz B. Zieniewicza, przedstawiający scenę Przemienienia Pańskiego. Również w jej wnętrzu znajdują się epitafia ku czci znanych osób pochodzących z Opola Lubelskiego:

Na zewnętrznej ścianie kaplicy umieszczone są epitafia:

Pod kaplicą cmentarną znajdują się grobowce rodziny Kleniewskich, właścicieli Opola i okolic od 1871 roku.

Obok kaplicy znajdują się groby księży, między innymi: Wojciecha Telatyckiego, Karola Mareśa, Lucjana Michalaka, Aleksandra Czajkowskiego, Franciszka Osińskiego, Stanisława Wachowskiego. Także w pobliżu kaplicy znajdują się groby sióstr zakonnych.

 

Parafia opolska przeżywała ciężkie chwile w czasie powstania styczniowego oraz dwóch wojen. Na cmentarzu znajduje się zbiorowy grobowiec powstańców z 1863 roku i wiele mogił z dwóch wojen światowych.

Cmentarz grzebalny, z biegiem lat stawał się za ciasny, dlatego zakupiono za pieniądze parafian przylegające do cmentarza działki prywatne. Prace nad poszerzeniem cmentarza trwały bardzo długo. Rozpoczął je proboszcz opolski ksiądz Karol Mareś, kontynuował ksiądz Stanisław Wachowski, a sfinalizował ksiądz Władysław Lachowski.     20 listopada 1984 roku, parafia otrzymała tytuł własności rejentalnej na plac pod nowy cmentarz. Na cmentarz przeznaczono l,04 hektara, natomiast na parking obok cmentarza 35 arów. Prace przy powiększeniu cmentarza odbywały się w czynie społecznym z dużą pomocą władz miejskich i zakładów. W ten sposób zostały wykopane fundamenty pod parkan. Cukrownia przekazała żużel na alejki cmentarne. Ogrodzenie cmentarza budowali parafianie z różnych miejscowości.

W lipcu 1985 roku poprawiono tynki na kaplicy cmentarnej i stary parkan. W niedzielę l listopada 1986 roku biskup Ryszard Karpiński poświęcił powiększony cmentarz. Rok później prowadzono dalsze prace przy remoncie kaplicy. Między innymi ułożono wewnątrz posadzkę.

W kaplicy cmentarnej odprawiane są Msze Święte 1 i 2 listopada. Obchodzony jest odpust w uroczystość Przemienienia Pańskiego 6 sierpnia. Oprócz tego sprawowana jest Eucharystia w rocznice związane z II wojną światową.

Na naszym cmentarzu jest wiele pięknych, zabytkowych nagrobków. Część z nich jest już w złym stanie, dlatego co roku 1 Listopada na ich odnowienie zbierane są datki.

     

(na podstawie pracy magisterskiej ks. Piotra Drozda pt. Dzieje parafii rzymsko-katolickiej w Opolu Lubelskim pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w latach 1914 – 1995. Katolicki Uniwersytet Lubelski, Lublin 1999.)

GŁÓWNA ] [ HISTORIA  MIASTA ] [ HISTORIA  PARAFII ] [ OPIS  KOŚCIOŁA ] [ CMENTARZ ] [ DZWONNICE ] [ KAPLICZKI ] [ ODPUSTY ] [ PORZĄDEK  NABOŻEŃSTW ] [ INFORMACJE  KANCELARYJNE ]