KAPLICZKI I KRZYŻE

na terenie parafii Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim

Oprócz dwóch kaplic publicznych, w których systematycznie jest sprawowany kult, istnieje na terenie parafii wiele innych kaplic. Sprawowana jest w nich Eucharystia z okazji uroczystości odpustowych lub poświęcenia pól. Istnieją kapliczki przydrożne, krzyże, figurki. To wszystko świadczy o pobożności parafii Opole Lubelskie. Wierni miejscowości położonych dalej od kościoła parafialnego spotykają się przy tych kapliczkach na modlitwie: odmawianiu różańca świętego, śpiewaniu majówek. Kapliczki w większości znajdują się na krańcach wiosek, rozstajach dróg, przypominając wiernym o modlitwie; czynieniu znaku krzyża przy przechodzeniu obok. Wioski parafii opolskiej, tak jak i wioski w całej Polsce wyludniają się, co widać po średniej wieku ludności. Jednak pokolenie starsze, które wychowało się na tradycyjnym kulcie, mimo tak dużych odległości od kościoła w Opolu oraz ubóstwa wsi, utrzymuje więź z Bogiem, nieraz zaskakując swoją pobożnością innych.

 

Na terenie obecnego miasta Opole Lub. znajdują się 4 zabytkowe figury. Pierwsza z nich Najświętszej Maryi Panny umieszczona jest na wysepce, na stawie przed miastem. Obok tej figurki kiedyś przebiegała droga do pałacu rodziny Lubomirskich. Obecnie pozostała w tym miejscu grobla, na której są ułożone tory kolejowe. Figurka najprawdopodobniej pochodzi z XVIII wieku, z czasów przebudowy pałacu. Jan Nepomucen Następna - świętego Jana Nepomucena - znajduje się na terenie byłego dworu, a obecnie szpitala. Pochodzi także z XVIII wieku. Trzecia figura-obelisk, ustawiona jest przy ulicy Partyzantów.

Figura Matki Bożej przy ul.Kolejowej

Przy ul. Kolejowej naprzeciw pałacu Lubomirskich (dzisiejsza siedziba LO) stoi wystawiona po 1920r. jako wotum za odzyskanie niepodległości okazała figura Matki Boskiej Królowej Polski, przy której już przed wojną rozpoczynano obchody patriotycznych rocznic - 3 Maja i 11 Listopada. I tak jest dziś.

Oprócz tych czterech wymienionych figur znajduje się w Opolu kaplica przy ulicy Puławskiej pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego. Wymurowana została na prywatnej działce obok domu rodziny Brejdygant, którzy byli także jej fundatorami w 1948 roku. A po wyjeździe z Opola przekazali ją na rzecz parafii.

W domu Sióstr Służek NMP Niepokalanej w Niezdowie znajduje się kaplica pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP, erygowana 5 maja 1927 roku. W niej sprawowany jest systematycznie kult przez kapelana sióstr, czy też księży z parafii opolskiej. Przeznaczona jest dla Zgromadzenia, ale uczestniczą we Mszach świętych i nabożeństwach również inni wierni.




GŁÓWNA ] [ HISTORIA  MIASTA ] [ HISTORIA  PARAFII ] [ OPIS  KOŚCIOŁA ] [ CMENTARZ ] [ DZWONNICE ] [ KAPLICZKI ] [ ODPUSTY ] [ PORZĄDEK  NABOŻEŃSTW ] [ INFORMACJE  KANCELARYJNE ]